Nalaganje strani...

KAJ JE IŠIAS IN ODPRAVA BOLEČIN

isias

IŠIAS

Išias je domače ime za simptome, ki jih povzroča draženje ishiadičnega živca. Med te simptome spadajo zbadajoča bolečina, mravljinčenje, otrpelost, šibkost in slabše zaznavanje po zadnji strani noge vse do prstov. Običajno se pojavljajo le na eni nogi. Poslabšanje simptomov najpogosteje povzročijo dolgotrajno sedenje ali stanje, dvigovanje bremen, sklanjanje, hitri gibi, kašljanje, kihanje in sukanje.

Ishiadični živec je najdaljši živec v telesu, izhaja iz hrbtenjače na predelu četrtega ledvenega vretenca in potuje preko zadnjice po zadnji strani noge, se prvič razveja za kolenom in konča v konicah prstov na nogi. Je senzorični in motorični živec, kar pomeni, da draženje živca povzroča težave tako pri zaznavanju, oziroma občutenju na koži, kot tudi pri aktivaciji mišic.

VZROKI ZA POJAV BOLEČINE


Obstaja več vzrokov, oziroma načinov, kako pride do draženja ishiadičnega živca. Nanj pogosto pritisne mišica piriformis, ki se nahaja globoko na zadnji strani kolčnega sklepa. Lahko pa izvor bolečine izhaja tudi iz hrbtenice. Najpogosteje se zgodi, da medvretenčna ploščica zdrsne izven svojega položaja (t.i. hernija) in ob tem pritisne na živec. Podobno se lahko zgodi pri zdrsu samega vretenca. Do draženja lahko privedeta tudi zoženje hrbteničnega kanala in degenerativna obraba medvretenčne ploščice.

Glavna tveganja za pojav išiasa so slaba drža, šibke mišice jedra, nepravilni gibalni vzorci, starost, debelost in nosečnost.

ZDRAVLJENJE


Včasih bolečina izgine sama od sebe po nekaj tednih počitka, vendar pa se v tem primeru zelo rada ponavlja v prihodnosti. Pri blaženju išiasa je v pomoč tudi fizioterapija, ki resda lahko ozdravi simptome, vendar pogosto sam vzrok za pojav le teh ni odpravljen.

Za dolgoročno odpravljanje išiasa je najbolj koristna prilagojena vadba za moč in gibljivost ter učenje pravilnih gibalnih vzorcev. Ker obstaja več načinov, kako pride do draženja ishiadičnega živca, je treba vadbo prilagoditi glede na vzrok bolečine in druge lastnosti posameznika.

Glavna področja, na katera moramo dati poudarek pri vadbi so krepitev mišic jedra, kolkov in mišice medeničnega dna, gibljivost kolkov in hrbtenice, ter učenja pravilne drže in gibalnih vzorcev, predvsem dvigovanja bremen s tal.

Močne mišice jedra, kolkov in medeničnega dna poskrbijo, da hrbtenico stabiliziramo v pravilnem položaju in s tem zmanjšamo obremenitev vretenc in medvretenčnih ploščic. Primerna gibljivost kolkov in hrbtenice omogočijo, da gibanja izvajamo v pravilnih sklepih brez kompenzacij in se tako izognemo nepotrebni škodljivim obremenitvam. Primerna moč in gibljivost pa sta le osnovi, ki sami po sebi še ne prineseta optimalnega učinka. Naučiti se namreč moramo tudi, kako to moč in gibljivost pravilno uporabiti v gibanju, da ob pravem času aktiviramo primerne mišice in gib izvedemo v obsegu gibljivosti, ki ga imamo na voljo. Veliko pozornosti je treba nameniti telesni drži, saj le ta močno vpliva na naše gibanje, preko katerih struktur (mišice, hrbtenica..) se prenašajo sile, ter tudi na to, katere mišice so kronično raztegnjene, zakrčene in/ali šibke.

Poleg prilagojene vadbe za moč in gibljivost je za blaženje simptomov išiasa zelo koristna tudi hoja, saj ne povzroča večjih obremenitev, ob tem pa poskrbi za lahkotno gibanje hrbtenice in kolkov, kar poveča krvni obtok v bolečih območjih in tako pospešuje celjenje. Zelo koristne so tudi vaje za mobilizacijo ishiadičnega živca, katerimi zmanjšamo napetost in omogočimo lažje drsenje živca.

Za več vprašanj in informacij smo na voljo na mail: info@asfit-fitnes.si ali tel: 030 392 720.

Za uvod pa se lahko prijavite tudi na brezplačni posvet, da se pogovorimo o ustreznem vadbenem programu za začetek.